Afromental

Afromental powstał w 2004 roku i od razu rozpoczął szturm na polską scenę muzyczną. Jest najbardziej znanym olsztyńskim zespołem muzycznym, grającym muzykę z pogranicza hip-hopu i R&B, a także soulu. Inicjatorami zawiązania się kapeli byli Wojciech „Łozo” Łozowski oraz Tomasz „Tomson” Lach.

Swoją drogę na szczyt zaczęli od debiutu w I Przeglądzie Młodych Kapel Gazety Olsztyńskiej. Następnie wystąpili na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Gama w Kołobrzegu. Ich występ został uhonorowany zaliczeniem ich do tak zwanej „złotej dziesiątki” największych indywidualności festiwalu. Panowie zaprezentowali nowe wykonanie w wersji reggae utworu „Bananowy Song” grupy Vox. Taka interpretacja utworu przyniosła im wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

12 października 2007 roku, czyli trzy lata od zawiązania się grupy, ukazał się debiutancki album Afromental pod tytułem „The Breakthru”. Piosenka „I’ve Got What You Need” została wybrana na pierwszy singiel, który zakwalifikował się do udziału w festiwalu Top Trendy 2007 w Sopocie. Rok później zespół z utworem „Thing We’ve Got” wziął udział w kwalifikacjach do Eurowizji, niestety bez powodzenia.

Zespół Afromental ma także za sobą debiut telewizyjny. W 2009 roku członkowie grupy mieli okazję wystąpić w drugim sezonie serialu telewizyjnego „39 i pół”. Zaprezentowano w nim nowe kawałki zespołu. Tak zaczął się romans z telewizją. Ścieżka dźwiękowa z filmu „Kochaj i tańcz” także bogata jest w piosenki zespołu. Tego samego roku ukazał się drugi album grupy zatytułowany „Playing With Pop”. Zdecydowano, że do tego krążka dołączony zostanie poprzedni. Płyta zajęła dziewiętnaste miejsce na Oficjalnej Liście Sprzedaży (OLiS), co skutkowało osiągnięciem statusu złotej płyty.

Afromental jest także bardzo utytułowanym zespołem. Jest laureatem Superjedynki, którą otrzymał w 2009 roku w kategorii zespół roku. Luty 2010 roku to czas nominacji krążka „Playing With Pop” do Fryderyka, jednej z najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Album został nominowany w kategorii album R&B/Hip-hop. W sierpniu tego samego roku podczas Orange Warsaw Festival zespół otrzymał nagrodę Wow! Music Award. Do kolekcji nagród panowie mogli dołączyć także tytuł Zespołu Roku przyznany przez VIVA Comet Awards oraz ESKA Music Awards. Natomiast na arenie muzycznej międzynarodowej zespół Afromental zaistniał otrzymując nagrodę dla najlepszego polskiego wykonawcy podczas europejskiej imprezy MTV Europe Music Awards (MTV EMA) 2010.

W kolejnych latach ukazał się album „The B.O.M.B.”, który otrzymał status złotej płyty ze sprzedażą rzędu piętnastu tysięcy sztuk. W roku 2014 Afromental wydał czwarty już album pod tytułem „Mental House”, który na liście OliS wspiął się na 9 miejsce.

Afromental staje się z roku na rok coraz bardziej popularny nie tylko dzięki swej twórczości, ale także za sprawą uczestnictwa dwóch jego członków – Tomsona i Barona – w popularnym telewizyjnym show pod tytułem „The Voice of Poland”. Obecnie sława zespołu lekko przygasła, ale fani wierzą, że już niedługo panowie zaskoczą wszystkich kolejnym ciekawym graniem.