Gromee

Gromee, czyli Andrzej Gromala, to jedyny polski DJ, który zaczyna odnosić sukces komercyjny na europejskim rynku. Ten polski DJ śmiało kroczy do przodu przez europejski i amerykański rynek muzyczny, nie przejmując się niepowodzeniem, które go dotknęło podczas konkursu Eurowizji w 2018 roku. Sukces polegający na rozpoznawalnych utworach na tanecznych parkietach największych dyskotek w Europie to wyczyn, którego do tej pory nie udało się osiągnąć nikomu na tak dużą skalę.
DJ Gromee pochodzi z Krakowa. Urodzony w mieście królów 14 grudnia 1978 roku zajmuje się tworzeniem i produkcją muzyki pop, dance, electro house czy alternativ dance. Andrzej Gromala czynnie muzyką zajmuje się od 2004 roku. Do tej pory współpracował z takimi gwiazdami jak Jasper Jenset, Lukas Meijes, Mahan Moin czy Tommy Gunn. Jako producent muzyczny współpracuje ze studiami na całym świecie. Oprócz wokalistów, współpracował także z takimi formacjami jak R3hab, Nervo, Deorro czy Steve Aoki. Co ciekawe, Gromee był założycielem Radia Region, które później, w roku 2004, przekształciło się w RMF Maxxx.


Kingztown Music to wytwórnia DJ Gromee, gdzie pracował jako producent. Wytwórnia działa od 2013 roku. Po dwóch latach podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music. Pojawił się także na Life Festival Oświęcim, gdzie miał okazję grać jako support przez koncertem Eltona Johna. Ma na swoim koncie między innymi występ na Sunrise Festival. Do swej listy supportowanych gwiazd Gromee może dopisać Mariah Carey, przed występem której grał w Krakowie.


Rok 2015 przyniósł wydanie singla „Follow You”. Piosenka ta stała się tak popularna, że znalazła się na liście 100 najchętniej granych utworów radiowych w Europie. Piosenkę tą grano w rozgłośniach radiowych między innymi w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Czechach czy Rosji. Utwór uzyskał Złotą Płytę, a do tego znalazł się na jedenastym miejscu  listy najczęściej granych utworów w Europie. W 2016 roku na rynku pojawił się singiel „Fearless”, który wykonywany jest przy gościnnym udziale May-Britt Scheffer pochodzącej ze Szwecji wokalistki. Piosenka osiągnęła dziesiąte miejsce na liście AirPlay oraz status płyty platynowej. Na początku poprzedniego roku, tj. 2017, światło dzienne ujrzał singiel „Spirit”, który dotarł aż do pierwszego miejsca list przebojów w Polsce.
W lutym 2018 roku w rozgłośniach radiowych można było usłyszeć kolejny singiel pt. Light Me Up, który wykonał wspólnie z Lukasem Meijerem. Piosenka trafiła do konkursu Eurowizji, jednak poprzez problemy techniczne oraz niedopasowanie muzyczne wokalisty, nie dotarła do finału.


Prywatnie Gromee jest mężem Sary Chmiel, wokalistki zespołu Łzy. 28 października 2018 roku na świat przyszedł jego pierwszy syn. Wygląda na to, że kariera polskiego DJ nabiera tempa. Trzeba trzymać kciuki i chwalić się tym, co najlepsze, a muzykę Gromee na pewno można do tego zaliczyć.