Mariah Carey

Jej głos jest niezwykłą rzadkością. Pięciooktawowa skala głosu daje niesamowite efekty podczas koncertów czy nagrywania płyt. Sama wokalistka lubi pokazywać swoje umiejętności i zdolności wokalne. Mowa o Mariah Carey, jednej z najpopularniejszych piosenkarek amerykańskich na świecie.

Jej popularność zaprowadziła ją na drugie miejsce w rankingu artystek z największa liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii, co zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa. Jeśli by zliczyć wszystkie sprzedane płyty na całym świecie, na których Mariah Carey śpiewała i sygnowała je swoim nazwiskiem, to liczba ta wyniesie ponad dwieście milionów egzemplarzy. Jej płyty są najlepiej sprzedającymi się wydawnictwami w Japonii, a w samych Stanach Zjednoczonych sprzedaż jej albumów przekroczyła pięćdziesiąt dwa miliony sześćset tysięcy egzemplarzy. Singli sprzedano ponad siedemnaście milionów. Sama Carey jest nie tylko piosenkarką, ale także autorką tekstów, aktorką, producentką i filantropką. Jej niesamowity głos podczas śpiewania osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego. Eksperci mówią o nim, że jest to sopran koloraturowy.

Gwiazda urodziła się 27 marcia 1970 roku w Huntington, stan Nowy Jork. Już jako nastolatka interesowała się muzyką. Jej matka była śpiewaczką operową oraz trenerką, więc dziewczyna miała nieocenioną pomoc w domu. Jej rodzice rozwiedli się, kiedy Mariah miała zaledwie trzy lata, a ona z bratem pozostali przy matce. Starsza siostra odeszła wraz z ojcem.

Mariah zaczęła śpiewać kiedy miała siedemnaście lat. Wówczas z kolegą zaczęła komponować i nagrywać swoje pierwsze demo. Na początku jednak jej starania o nagranie płyty spotykały się z odmową, ale po zapoznaniu z Brendą K. Starr, która siedziała w świecie muzycznym, jej kariera muzyczna nabrała kształtu. Podczas przesłuchania jej demo, zainteresował się nią Tommy Mottoli, który dostrzegł w niej potencjał na gwiazdę. Ich współpraca trwała kilka lat, po czym Mariah zdecydowała o jej zakończeniu. Odbiło się to nie tylko na jej muzyce, ale i na wizerunku. Już jako rozpoznawalna gwiazda w Ameryce, mogła sobie pozwolić na wybieranie producentów i stawianie warunków. Jej zmieniony wizerunek był podobno bliższy prawdziwej Carey, niż ten do tej pory przedstawiany. W nowym wizerunku Mariah była bardziej wyzwolona, bardziej eksponowała swoje ciało, dając do zrozumienia, że czuje się kobiecą i seksowną. Także styl śpiewania uległ zmianie. W kolejnych albumach można usłyszeć, jak Mariah śpiewa szepcząc, co nie wszystkim się spodobało. Jedni mówili, iż jest to zwiastun słabnięcia siły i skali jej głosu. Natomiast jej fani wciąż utrzymywali, że to ewolucja w sposobie śpiewania i wyrażania swoich emocji w piosenkach. Przecież nie cały czas trzeba śpiewać na najwyższych tonach.

W swojej całej karierze muzycznej Mariah Carey otrzymała m.in. 5 nagród Grammy, 17 Nagród World Music Awards, 11 American Music Awards i aż 31 Billboard Music Awards.