Behemoth, czyli polskie bestie

To jeden z najpopularniejszych polskich zespołów w Europie, choć jego utwory nie są grane w radiu czy w telewizji. Mają setki tysięcy wiernych fanów, którzy licznie stawiają się na ich koncertach, jednak trasy koncertowe nie tylko w Europie, ale i Ameryce Północnej, nie są promowane w popularnych kanałach informacyjnych. Tym zespołem jest polski Behemoth. To death metalowa grupa muzyczna, której nazwa oznacza dosłownie „bestię”.

Grupa powstała w 1991 roku w Gdańsku. Ich styl muzyczny zmieniał się wraz z rozwojem muzycznym grupy, co chyba nie jest niczym niestandardowym. Na początku był to black metal, potem pagan metal, by w końcu być kwalifikowanym jako death metal. Zespól skierował swoje zainteresowanie ku okultyzmowi i mitologii Bliskiego Wschodu, co oczywiście wprowadziło go na wojenną ścieżkę z Kościołem katolickim. Liderem zespołu jest niezmiennie Adam „Nergal” Darski. Jest on także menedżerem zespołu, który kieruje jednocześnie powołaną agencją New Aeon Music. Behemoth może się pochwalić byciem pierwszym polskim zespołem, którego płyta znalazła się w prestiżowym notowaniu Billboard na 149 miejscu. Miało to miejsce w 2007 roku. Zespół pojawił się także na łamach kilku polskich i nie tylko pism i gazet, w tym między innymi w Gazecie Wyborczej, MetalHammer, Przekrój, New York Times, Revolver czy Decibel Magazine. I właśnie według tego ostatniego, wokalista zespołu znalazł się na siedemnastym miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists.

Darski utrzymuje, że twórczość zespołu ma charakter antychrześcijański. Przynajmniej raz toczyło się postępowanie przeciwko frontmenowi Behemoth za obrażanie uczuć religijnych. Jednym z najgłośniejszych „występków” Nergala było darcie Biblii podczas koncertu. Przedstawiciele Kościoła Katolickiego umieścili zespół na liście muzyków zakazanych, których prawdziwi katolicy nie powinni słuchać choćby ze względu na antykatolickie zachowanie jego członków.

Członkowie zespołu występują w czarno-białych makijażach oraz w charakterystycznych dla tego gatunku muzycznego kostiumach, uszytych specjalnie dla nich. Generalnie w scenicznym wyglądzie, charakteryzacji występuje wiele różnych symboli, gdyż zespół mocno zakorzenił w swoich show symbolikę. Podczas koncertów grupie towarzyszy Heksagram Thelemy umieszczony na statywie. To symbol makrokosmosu z jego sześcioma ramieniami odpowiadającymi Saturnowi, Jowiszowi, Wenus, Marsowi, Słońcu i Księżycowi. Symbol ten pojawił się również na albumie The Apostasy (slipcase). Również symbol agencji New Aeon Music ma w swoim logo znaki o treści okultystycznej – feniksa oraz Gwiazdę Chaosu. Jawne obdzieranie wiary katolickiej z jej symboli jest tutaj na porządku dziennym. Trzeba jednak przyznać, że bardziej muzycy piętnują obłudę, cynizm i dwulicowość niektórych nauk Kościoła niż uderzają w sam fundament wiary.

Zespół ma na swoim koncie jak dotąd dziesięć albumów studyjnych. Jednak to nie jego muzyka, ale cała otoczka jest najgłośniejszą reklamą ich twórczości. Szerokim echem w mediach odbiła się choroba Nergala, jego związek z Dorotą „Dodą” Rabczewską. To w zasadzie to ostatnie wydarzenie z życia wokalisty wprowadziło go do polskiego show biznesu. Darski zaczął bywać, pozować na ściankach. Behemoth nabrał rozgłosu, o którym wcześniej nie mógł nawet marzyć. Obecnie Nergal jest najbardziej rozpoznawalnym spośród członków zespołu, a jego kariera muzyczna uzupełniana jest o własny zakład zajmujący się pielęgnacją i strzyżeniem męskiego zarostu. Darski zainwestował także w browar, który produkuje piwo pod znakiem Behemoth.