Cesaria Evora

Cesaria Joana Evora urodziła się 27 sierpnia 1941 roku w Mindelo w Republice Zielonego Przylądka, a zmarła 17 grudnia 2011 roku w Sao Vicente. Była niesłychanie utalentowaną, wrażliwą muzycznie piosenkarką, która aksamitną barwą głosu podbiła serca milionów fanów na całym świecie. Jej charakterystyczny brak obuwia podczas występów nadał jej przydomek „Bosonogiej divy”.

Cesaria urodziła się jako córka kucharki. Miała sześcioro rodzeństwa. Kiedy zmarł jej ojciec, 10-letnią dziewczynką zaopiekowały się siostry zakonne. Po dwóch latach nauki gotowania i szycia piosenkarka rzuciła naukę i jako 16 -latka rozpoczęła występowanie z piosenkami w portowych barach w Mindelo. Tu powstały jej pierwsze nagrania, które wysłała do radia. Jednak nie przyniosły one odzewu, więc zaprzestała występowania. Później wróciła do muzyki, nagrała dwie płyty, które także nie pozostały zauważone. Dopiero w wieku 47 lat do Cesarii uśmiechnął się los. W Lizbonie poznała Francuza, Jose da Silva, który był jej późniejszym agentem i producentem. To on zaprosił piosenkarkę do Paryża, gdzie nagrała dwie pierwsze płyty La Diva aux pieds nus oraz Distino di Belita. Tymi krążkami Cesaria próbowała zaistnieć na rynku muzycznym. Kolejny, trzeci album gwiazdy ukazał się w 1991 roku i nosił tytuł Mar Azul. Był pierwszym akustycznym albumem, który przyniósł divie jej przydomek bosonogiej. Kolejny album zamiast kolejnego przezwiska, przyniósł piosenkarce złotą płytę za dziesiątki tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Później miał miejsce recital artystki w paryskiej Olympii. Kolejne krążki z 1995 i 1997 roku zostały nominowane do nagrody Grammy. Świat usłyszał aksamitny głos Cesarii Evory, która została okrzyknięta muzycznym zjawiskiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Nowy kontrakt na kolejne płyty został podpisany z BMG France. Dzięki temu powstały albumy Café Atlantico i Sâo Vicente di Longe.

Cesaria romansowała także z kinem. Brała udział w nagrywaniu muzyki do filmów Bésame mucho czy Ausencia. Ma za sobą także debiut na wielkim ekranie. Pokazała się jako matka młodego mieszkańca Wysp Zielonego Przylądka w filmie reżyserowanym przez Pola Cruchtena pod tytułem Black Dju. Jej muzyczna pasja wyraziła się także w występach w duecie z wieloma piosenkarzami, w tym z Polką, Kayah oraz z Dorotą Miśkiewicz.

Kolejne wydawane płyty artystki osiągały status płyt złotych i platynowych. Krążek pod tytułem Głos Miłości zdobył nawet nagrodę Grammy w kategorii World Music. Jej ostatnia płyta jest osobistym hołdem dla muzyki, z którą się wychowała. To bardzo tradycyjne brzmienie muzyki tradycyjnej. W swoim kraju miała niekwestionowaną pozycję gwiazdy. Wspierała młodych muzyków.

Karierę zawiesiła po poważnym zawale serca, który miała w maju 2010 roku. Przeszła poważną operację, po której zdecydowała o zakończeniu kariery. Zmarła z powodu niewydolności oddechowej i nadciśnienia tętniczego 17 grudnia 2011 roku.