Czesław Mozil

Czesław Śpiewa to niezwykłe zjawisko muzyczne polskiej sceny muzycznej, tej bardziej alternatywnej. Głównym pomysłodawcą i najbardziej znanym muzykiem tej grupy jest jej autor, Czesław Mozil. To jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów nowego pokolenia, którzy nie boją się eksperymentować z muzyką i z instrumentami. Jego twórczość jest trudna do zaklasyfikowania, a sam artysta mówi o niej jako o alternatywnym popie z podtekstem punkowym.

Czesław Stefan Mozil urodził się 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu, a kiedy artysta skończył pięć lat jego rodzice zdecydowali przenieść się do Danii, gdzie dorastał. W Danii był współwłaścicielem baru Kulkafeen, który znajdował się w centrum Kopenhagi. Muzyk ukończył Duńską Królewską Akademię Muzyczną. Jest członkiem zespołu Tesco Value. Razem z jego członkami nagrał dwie płyty. Pierwsza z nich nosi tytuł Tesco Value z 2002 roku, natomiast druga to Songs for the Gatekeeper z 2004 roku. Nazwa zespołu może kojarzyć się z jedną z największych sieci hiper i supermarketów w Europie, jednak tak na prawdę wywodzi się ona od przezwiska, jakie otrzymał Mozil na obozie młodzieżowym w Anglii podczas jednych wakacji. Kiedy osiągnął wiek dwudziestu ośmiu lat postanowił wrócić do Polski, gdzie zamieszkał w Krakowie.

W Polsce Mozil nie był dobrze znany aż do momentu udziału w jednym z talent show komercyjnej stacji telewizyjnej. W 2007 roku Czesław Mozil wystąpił u boku grupy Hey podczas nagrywania koncertu z cyklu MTV Unplugged. W 2008 roku ukazał się na polskim rynku muzycznym debiutancki album artysty. Zespół Czesław Śpiewa wydał więc album zatytułowany „Debiut”. Wytwórnią, która postanowiła zainwestować w Mozila była Mystic Production. Album ostatecznie uplasował się jako platynowa płyta, a na początku szybko zdobył status płyty złotej. Płyta stała się niezwykle popularna i wydano ją w nakładzie ponad siedemdziesięciu tysięcy sztuk, co oczywiście nadało statusu multi platyny. Sukcesu krążka można upatrywać w jego oryginalnym brzmieniu, aranżacji oraz niezwykłym procesie tworzenia poszczególnych utworów. Artyści postawili na pewien eksperyment i teksty piosenek pisali na blogu zespołu, a w ich tworzeniu uczestniczyli także internauci. Więc na płycie można usłyszeć między innymi Chór Dobrej Karmy, Chór Impreza u Jakuba czy Chór świętej Anny z Kopenhagi. Natomiast gościnnie wystąpił także kwintet dęty Femme Fatale oraz artyści grający na mandolinie, fujarkach, kontrabasie, saksofonie czy waltorni.

Kwiecień 2010 roku był miesiącem premiery kolejnego krążka. Ukazał się album artysty i jego zespołu pod tytułem „Pop”. Album szybko zyskał status złotej płyty. Jeszcze w tym samym roku Mozli gościnnie udzielił się na płycie artystki o pseudonimie Wdowa. Fani na pewno będą długo pamiętać cover utworu Metallica Nothing Else Matters zaśpiewany przez Czesława.

Mozli chciał także spróbować swoich sił jako dziennikarz. Podjął się więc współpracy z Kubą Wojewódzkim przy prowadzeniu programu porannego „Zwolnieni z WF-u” w Esce Rock.