Elton John

To jeden z legendarnych, najpopularniejszych gwiazdorów muzycznych na świecie. Choć jego życie osobiste jest dość kontrowersyjne, to jego muzyka łączy pokolenia. Elton John to ikona popkultury, dinozaur sceny muzycznej. Wielki artysta o niecodziennym talencie muzycznym podbił serca milionów fanów.

Elton Hercules John urodził się 25 marca 1947 roku jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie. Jego talent muzyczny dał się już rozpoznać, kiedy młody artysta miał zaledwie 2 lata. Wówczas rozpoczął naukę gry na fortepianie. Kiedy miał 7 lat rozpoczął profesjonalną naukę gry na klawiszach. Szybko jego talent został dostrzeżony. Pogrywał w weekendy w pobliskich pubach. Jest doskonałym pianistą, który gra do dziś. Co prawda niedawno Elton John ogłosił, że w 2020 kończy karierę, jednak obecnie trwa jego pożegnalna trasa koncertowa, na którą przychodzą miliony fanów, by po raz ostatni zobaczyć swego idola na scenie.

Elton John może pochwalić się nakładem ze sprzedaży swoich wydawnictw muzycznych, który przekroczył trzysta milionów egzemplarzy. Jest więc jednym z najbardziej uhonorowanych artystów wszech czasów. Single „Something About the way you look tonight”, „Candle in the wind 1997” sprzedały się w nakładzie przekraczającym trzydzieści trzy miliony egzemplarzy na całym świecie. To także najlepiej sprzedające się single wszech czasów w Wielkiej Brytanii oraz według amerykańskiego Bilboard Hot 100.

Przez wiele lat Elton john współpracował z tekściarzem Berniem Taupinem. Spod ich wspólnej pracy wyszło aż trzydzieści albumów. Współpraca zakończyła się w 1967 roku.

Elton John otrzymał także sześć nagród Grammy, cztery Brit Awards, Oscara i Złoty Glob. W 1992 roku John został wraz z Berniem Taupinem wpisany do Songwriters Hall of Fame. W 1994 roku trafił do Rock’n’Roll Hall of Fame. Dziesięć lat później, słynny magazyn muzyczny „Rolling Stone” umieścił artystę na czterdziestym dziewiątym miejscu listy „100 najlepszych artystów wszech czasów”. Po kolejnych czterech latach „Billboard” przyznał brytyjskiemu artyście trzecie miejsce na liście najbardziej utytułowanych artystów wszech czasów. W 2013 roku Elton john zagościł w kolejnej hali sław. Tym razem wraz z dawnym współpracownikiem, Berniem Taupinem, umieszczono go w Johnny Mercer Award od Songwriters Hall of Fame.

Elton John to nie tylko artysta sceniczny. Można go było zobaczyć także na ekranie w kinie. Do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia mocno angażował się w walkę przeciwko AIDS. W 1992 roku założył Fundację „John Elton AIDS Foundation”, której zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom zarażonym i chorym na AIDS.